• Sosyal Medya Hesaplarımız:

Yatırım Teşvik Belgesi Şartları

  • Anasayfa
  • Yatırım Teşvik Belgesi Şartları
Yatırım Teşvik Belgesi Şartları | Yatırım Teşvik Belgesi İçin Gerekli Evraklar | Gökser Danışmanlık

Yatırım Teşvik Belgesi Şartları

Yatırım teşvik belgesi şartları tamamlandığı zaman gerekli olan belgeler verilmektedir. Yatırım teşvikleri kapsamında desteklenen yatırımların faydalanacağı bir diğer yatırım teşvik belgesi türü olan stratejik anlamdaki yatırımların değerlendirilmesi gibi her yatırım teşvik belgelerinde ön koşul olarak gerekli bazı şartlar bulunur. Yatırım teşvik belgesi için istenen şartların temeli ise asgari sabit yatırım tutarı ile asgari kapasite şartlarını karşılayan hemen hemen tüm yatırımlar, miktar ve kapsamları değişiklik göstermekle beraber teşvik desteklerinden faydalanabilirler.

Çok az sayıdaki bazı yatırım konuları da yatırım teşvik belgesi kapsamı dışında tutulmuş olup teşvik rejiminden yararlanmazlar. Yatırım teşviklerinden yararlanacak sektörlerin sadece bir kısmına örnek verecek olursak otel ve turizm yatırımları, hastane, huzurevi, her türlü makine ve teçhizat imalatı, tekstil ürünleri imalatı, su ürünleri yetiştiriciliği gibi birçok sektör bu kapsam içerisinde bulunuyor.

Yatırım Teşvik Belgesini Kimler Alabilir?

Yatırım teşvik belgesini kimler alabilir genel anlamda bakıldığı zaman yatırım teşvik sistemiyle ülkede faaliyet gösteren her türlü sektördeki firma ve kuruluşa sağlanabilir. Belgeye ilişkin tüm müracaatlar elektronik ortamlar içinde gerçekleşir. Teşvik uygulama ve yabancı sermaye müdürlüğü tarafından yönetimi yapılan E-TUYS isimli web tabanlı uygulamalar aracılığı ile gerçekleştirilmektedir. Sadece nitelikli olan elektronik sertifika sahibi ve yetkilendirme başvurusu talepleri bakanlıklarca onaylanan kişiler E-TUYS aracılığı ile yatırım teşvik işlemlerini yürütmek üzere sisteme erişilebilir.

Yatırım teşvik belgesi alabilmek ve bilgi edinmek için danışmanlık hizmetlerinden yararlanılabilir. Her türlü sektörde firma ve kuruluşun üretimi, istihdamı ve ihracatına katkıda bulunmayı desteklemek için yatırımcıların birçok vergiden muaf tutulması sağlanır ve yatırımcıların desteklenmesi amaçlanır.

Yatırım Teşvik Belgesi Avantajları Nelerdir?

Yatırım teşvik belgeleri avantajları açısından bakarsak, KDV istisnası, gümrük vergisi muafiyetleri, vergi indirimleri, faiz destekleri, sigorta primi işveren hisse desteği, sigorta primi işçi hissesi destekleri, yatırım yeri tahsisleri, bina inşaat harcı muafiyetleri, bina inşaat harcı muafiyetleri, damga vergisi muafiyetleri, emlak vergisi muafiyetleri gibi birçok destek unsurları mevcuttur.

Yatırım konusuna, yerine ve miktarına bağlı şekilde bu destek unsurları farklılık gösterir. Böylelikle yeni yatırımları yapabilmeyi, mevcut olan kapasiteyi büyütmeyi, mevcut makinelerde yenileme yapabilmeyi planlayan firmalar, alacakları yatırım teşvik belgesi ile birçok vergisel muafiyet ve istisna kazanarak yatırım maliyetlerini azaltır ve karlılığını arttırır.

Yatırım Teşvik Belgesi İçin Gerekli Evraklar

Yatırım teşvik belgesi için gerekli evraklar arasında, dilekçe, imza sirküleri, ticaret sicil gazetesi, yatırım bilgi formu, SGK borcu yoktur yazısı, kapasite raporu, beyan ve taahhüt, çevresel etki değerlendirmesi kararı, vergi levhası fotokopisi, kira sözleşmesi veya tapu fotokopisi gibi belgeler gerekiyor. Bunlara olarak çeşitli ek belgeler de firmalara göre değişebilir. Örnek olarak lisanslı depoculuk yatırımı, lojistik hizmetleri, kültür yatırımları, turizm yatırımları gibi alanlarda gerekli evraklar değişebilmektedir.

Güncel Gelişmeleri Yakından Takip Ediyoruz

E-Bültenimize Kayıt Olun Gelişmeler, Kampanyalar ve Süreçler Hakkında Sizi Bilgilendirelim.