• Sosyal Medya Hesaplarımız:

Yatırım Teşvik Belgesi Nasıl Alınır

  • Anasayfa
  • Yatırım Teşvik Belgesi Nasıl Alınır
Yatırım Teşvik Belgesi Nasıl Alınır

Yatırım Teşvik Belgesi Nasıl Alınır

Yatırım teşvik belgesi Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından firmalara sunulmaktadır. Yatırım teşvik belgesi, yatırımlara KDV istisnası, gümrük vergisi istisnası, indirimli kurumlar vergisi, SGK teşvikleri, faiz ile kâr payı desteği, hazine arazisi tahsisi gibi birçok destek sunulur. Yatırım teşvik belgesi ise yatırım tutarı ve konusunda arsa, bina harcamaları, inşaat, global makine listeleri, yerli ve ithal makine listeleriyle teçhizatlarla alakalı yazılım harcamaları kapsamında verilen bir belgedir.

Yatırım teşvik belgesi nasıl alınır 2022 senesiyle birlikte Sanayi ve Teknoloji Bakanlığına başvuru yapılması gerekir. Bakanlık incelemesi ardından ise eksiksiz müracaat yapılmışsa ve uygun bulunursa yatırım teşvik belgesi düzenlenir. Olası bir hata durumuna karşı profesyonel danışmanlarla çalışmanız tavsiye edilir. Böylece yatırım teşvik belgesini sorunsuz şekilde alabilirsiniz.

Kimler Yatırım Teşvik Belgesi Alabilir?

Yatırım teşvik belgesi nereden alınır baktığımızda, yatırım teşvik belgeleri uygulanan fizibilite sonrasında, E-TUYS sisteminden Sanayi ve Ticaret Bakanlığı ile yapılan başvuruların onaylanmasıyla alınmaktadır. Kimler yatırım teşvik belgesi alabilir genel olarak alabilenler şu şekilde özetlenmiştir,

  • Yurt dışında yer alan yabancı şirketlerin, Türkiye’de açılan şubeleri
  • Vakıf ve dernekler
  • Kamu kuruluşu niteliğinde bulunan meslek kuruluşları
  • Kamu kurum ve kuruluşları
  • Gerçek kişiler, sermaye şirketleri, adi ortaklıklar, kooperatifler ve iş ortaklıkları

Yatırım Teşvik Belgesi İçin Gerekli Evraklar

Yatırım teşvik belgesi için gerekli evraklar başvuru öncesinde merak edilen durumdur. Fakat günümüzün gelişen teknoloji ve internet servisleriyle teşvik belge müracaatları elektronik sisteme taşındı. Elektronik Teşvik Uygulama ve Yabancı Sermaye Bilgi Sistemi olan E-TUYS, yatırım teşvik belgesi müracaatına imkân verir. Aynı şekilde teşvik belgesi ile alakalı gereken tüm işlemlerde bu sistem üzerinden elektronik şekilde yürütülür. Bu noktada Nitelikli Elektronik Sertifika veya Elektronik İmza sahibi olan danışmanlar, sizin adınıza yatırım teşvik belgesi için başvuru yapabilir ve belgenizi alabilir.

Yatırım teşvik belgesi avantajları ile yatırımcılara önemli avantajlar sağlar. Ülkemizde uzun süredir yatırımlara verilen desteklerin birçoğu devlet desteği ve teşvik uygulamaları ile sürdürülür. Yatırım harcamalarının büyük bir bölümü, teşvik mekanizmaları sayesinde alınır, yapılan yatırım harcamalarına destek verilir.

Güncel Gelişmeleri Yakından Takip Ediyoruz

E-Bültenimize Kayıt Olun Gelişmeler, Kampanyalar ve Süreçler Hakkında Sizi Bilgilendirelim.