• Sosyal Medya Hesaplarımız:

Yatırım Teşvik Belgesi KDV İstisna Yazısı

  • Anasayfa
  • Yatırım Teşvik Belgesi KDV İstisna Yazısı
Yatırım Teşvik Belgesi KDV İstisna Yazısı | KDV İstisna Yazısı Nasıl Alınır | Gökser Danışmanlık

Yatırım Teşvik Belgesi KDV İstisna Yazısı

Yatırım teşvik belgesi KDV istisna yazısı, yatırım teşvik belgesi alındıktan sonra mutlaka alınmalıdır. Genel ya da bölgesel teşvikler kapsamında uygulanmakta olan ve makine teçhizat temin konusunda kullanılan en önemli teşvik unsurlarından birisi KDV istisnası olacaktır. Bu destek yararlanacak kişilerin internet üzerinden interaktif vergi dairesi sistemine giriş yaparak ya da bağlı olduğunuz vergi dairesine dilekçe verilmesi durumunda yatırım teşvik belgesi KDV istisna yazısı almaları gerekmektedir. Bu yazının alınmaması durumunda katma değer vergisinden muaf bir şekilde makien teçhizat fatura kesilmesi mümkün olmayacaktır.

KDV İstisna Yazısı Nasıl Alınır?

Yatırım teşvik belgesi KDV istisna yazısı alabilmek için iki farklı yol bulunmaktadır. Bunlardan ilki elektronik ortamda gerçekleştirilmektedir. E-TUYS ile tam entegre biçimde çalışan vergi dairelerine bağlı olan yatırımcılar bu şekilde yazıyı alabilmektedir. İkinci yol ise E-TUYS sisteminden alınmış olan belgenin ardından daha sonrasında dilekçe verilerek fiziksek bir şekilde bu yazının alınması olacaktır. Bu yolları kullanarak yazıyı alabilirsiniz. Hangi yolu tercih ederseniz edin  KDV istisnasından direkt olarak yazı sayesinde yararlanabilmektedirler.

Dilekçe İle KDV İstisna Yazısı Almak

İlgili bilgi ve belgelerin vergi dairesinden ya da mal müdürlüğüne verilmesi ile yazının düzenlenmesi gerçekleşmektedir. 2018 yılı öncesinde E-TUYS sistemine geçmeden önce tüm KDV istisna yazıları az önce anlattığımız şekilde alınmaktaydı. Ama daha sonrasında iş ve işlemlerin elektronik ortama taşınması ile tüm işlemler elektronik ortamda yürütülmeye başlanmıştır. Bu sayede teşvik uygulamaları daha hızlı bir şekilde ilerletilmektedir.

E-TUYS İle KDV İstisna Yazısı Almak

E-TUYS sistemi yardımıyla oluşturulan ve düzenlenen yatırım teşvik belgeleri onaylandığı zaman firmanın interaktif veri dairesi üzerinden KDV istisna yazısı alınması mümkün olmaktadır. Bu belgeyi almak için aşağıda sıraladığımız adımları izlemeniz gerekmektedir;

  1. KDV İstisna İşlemler: Girilmesi gereken ilk menüdür. Buradan KDV istisna işlemleri ile ilgili yasak düzenleme ya da gerekçeler seçilerek işlemlere devam edilebilmektedir.
  2. Yeni İstisna Belgesi Talep Edilmesi: KDV istisna işlemleri ile alakalı olan menüden sonra devam edilmesi gereken adımdır.
  3. 9A Yatırım Teşvik Belgesi Sahibi Olan Mükelleflere İstisna Belgesi: Üçünü olarak bu adımın izlenmesi ile yazının alınması mümkün olacaktır.

Bazı durumlarda interaktif vergi dairesi sisteminde yatırım teşvik belgesi ve makine teçhizat ile alakalı olan bilgilerin görülmesi 48 saat sürebilmektedir. Bunun sebebi ise sistemsel olarak yaşanan gecikmelerdir. Bu süreleri düşünerek KDV istisna yazısı ile ilgili başvuruların zamanında yapılması gerekmektedir.

E-TUYS sistemi üzerinden alınan yatırım teşvik belgelerinin kapsamında KDV istisna yazısı alınmaktadır. Bu noktada dikkat edilmesi gereken bazı noktalar vardır. Bu noktalara dikkat ederek KDV istisna yazısı alırken büyük sorunların önüne geçebilirsiniz.

Güncel Gelişmeleri Yakından Takip Ediyoruz

E-Bültenimize Kayıt Olun Gelişmeler, Kampanyalar ve Süreçler Hakkında Sizi Bilgilendirelim.