• Sosyal Medya Hesaplarımız:

Yatırım Teşvik Belgesi Başvurusu

  • Anasayfa
  • Yatırım Teşvik Belgesi Başvurusu
Yatırım Teşvik Belgesi Başvurusu | Yatırım Teşvik Belgesi Almak İçin Hangi Bakanlığa Başvuru Yapılmalı | Gökser Danışmanlık

Yatırım Teşvik Belgesi Başvurusu

Yatırım teşvik belgesinin başvuru sürecini E-TUYS sistemi üzerinden yapmanız gerekmektedir. Başvuru sürecinin ilk aşamasında yetkilendirme yapılması ile başvuru süreci başlatılmaktadır. Yetkilendirme için sistem üzerinden yatırımcı kendi adına işlemlerini yapacaksa bile yetkilendirme işlemini yapması gerekmektedir. Eğer başkası adına işlem yapılacaksa işlemi yapacak kişinin bilgilerinin kayıt edilmesi gereklidir.

E-TUYS sisteminde yatırım yapacak olan şirketin bilgilerinin eksiksiz bir şekilde girilmesi son derece önemlidir. Şirket bilgilerinin eksiksiz bir şekilde girilmesinin ardından başvuru ekranı açılmaktadır. Açılan yeni ekran üzerinden yatırım projesinin bilgilerini kullanarak sisteme girişi yapılmalıdır. Gerekli bilgilerin tümünü  elektronik ortamda bulmanız mümkün olacaktır. Süreç ile ilgili olan  tüm belgeler PDF olarak yüklenmektedir ve sonrasında onaya gönderilmektedir.

 E-TUYS sistemi üzerinde yatırım projesi doğru adımlar takip edilerek oluşturulması son derece önemlidir. Proje bir bütün olarak onaya sunulduğunu unutmamalısınız. Başvurunuz için eğer bir eksik ya da değişiklik gerektiren bir durum söz konusu değilse yatırım projesine bakanlık tarafından onay verilmektedir. Onay verilmesi durumunda yatırım teşvik belgesi en kısa süre içerisinde düzenlenecektir.

Yatırım teşvik belgesi şu anda yalnızca elektronik ortamda düzenlenmektedir. Fiziksel olarak bir evrak verilmesine gerek kalmadığından belgeniz elektronik ortamda sunulmaktadır. Yani kısaca bu konuyu özetlemek gerekirse yatırım teşvik belgenizi sorgulamak için de elektronik ortamı kullanma imkanınız bulunmaktadır.

Yatırım Teşvik Belgesi Almak İçin Hangi Bakanlığa Başvuru Yapılmalı?

Eskiden başvuru yapmak için Bakanlık Evrak Birimine bir dilekçe ekinde gerekli olan evrakları getirerek başvuru yapmaları gerekmekteydi. Teknolojinin gelişmesi ile birlikte günümüzde internet servislerini kullanarak elektronik ortamda yatırım teşvik belgesi için başvuru yapmak mümkün olmaktadır. Bu sayede işlemler çok kolay bir şekilde yapılmaktadır.

 E- TUYS (Elektronik Teşvik Uygulama ve Yabancı Sermaye Bilgi Sistemi) adı verilen bir sistem üzerinden giriş yaparak yatırım teşvik belgesi için başvuru yaparak belgenizi almak için ilk adımı atabilirsiniz. Elektronik ortamda belgelerinizin geri kalanını yükleyebilirsiniz. Elektronik imza ya da nitelikli elektronik sertifika sahibi olan kişiler ya da bakanlık tarafından yetkilendirilmiş kişiler sizin için yatırım teşvik belgesine başvuru yapabilmektedirler.

Ülkemizde sürekli olarak yatırımlara bir çok devlet desteği ve teşvik uygulaması yapılmaktadır. Yatırım harcamaların büyük bir kısmını vergisel avantajlar, finansal destekler, yatırım yerinin tahsisi ve diğer teşvik mekanizmaları ile geri alınmasını sağlama amacıyla yapılmaktadır. Bu sayede de yapılan yatırım harcamalarından daha büyük bir miktarda fayda sağlanması amaçlanmaktadır. Bunun için yapılması gereken ise teşvik mevzuatları ile tamamlayıcı bir diğer mevzuat hükümlerinde yıllarca şekillenen uygulamaların düzenlenmesini belirlemek olacaktır.

Yatırım teşvik belgesini almak için Sanayi ve Teknoloji Bakanlığına müracaat etmeniz gerekmektedir. Bakanlık başvurunuz için gerekli incelemeleri yaptıktan sonra bilgilerini ve evraklarını eksiksiz bir şekilde teslim eden kişiler arasından uygun görülen kişilerin belgelerini onaylamaktadır. Daha sonrasında  yatırım teşvik belgelerinin düzenleme işlemleri başlatılır.

Güncel Gelişmeleri Yakından Takip Ediyoruz

E-Bültenimize Kayıt Olun Gelişmeler, Kampanyalar ve Süreçler Hakkında Sizi Bilgilendirelim.