• Sosyal Medya Hesaplarımız:

Yatırım Teşvik Belgesi Alındıktan Sonra Yapılması Gerekenler

  • Anasayfa
  • Yatırım Teşvik Belgesi Alındıktan Sonra Yapılması Gerekenler
Yatırım Teşvik Belgesi Alındıktan Sonra Yapılması Gerekenler | Yatırım Teşvik Belgesi Alındıktan Sonra Yapılması Beklenen İşlemler Nelerdir | Gökser Danışmanlık

Yatırım Teşvik Belgesi Alındıktan Sonra Yapılması Gerekenler

Yatırım teşvik belgesi alındıktan sonra yapılması gereken bazı işlemler bulunmaktadır.  Genel olarak yatırımcılar belgeyi alana kadar yapması gerekenler çok fazla dikkat etmektedirler. Ancak belgeyi aldıktan sonrada çok fazla dikkat etmeleri gereken konular bulunmaktadır. Yatırım teşvik belgesi  ile alakalı olan tüm detayların yatırım sürecinde fazlasıyla değişikliğe uğrayabilmektedir. Bu yüzden de gerek belgenin kullanımı gerekse olası bir aksaklık yaşanmaması için dikkat edilmesi gereken huşular vardır. Bunlara dikkat ederseniz belgenin kullanılmasından yararlanılabilecek tüm desteklerden yararlanılmasına kadar önemli noktalardan faydalanabilirsiniz.

Yatırım teşvik belgesi aldıktan sonra yapılması gereken işlemleri sizin için profesyonel bir yatırım danışmanının yapmasını isteyebilirsiniz. Böyle bir isteğiniz olduğu zaman alanında profesyonel olan kişilerden destek almanız sizin için çok daha iyi olacaktır.

Yatırım Teşvik Belgesi Alındıktan Sonra Yapılması Beklenen İşlemler Nelerdir?

Yatırım teşvik belgesi alındıktan sonra yapılması gereken ilk işlem onaya verilen projenin hangi şartlar altında onaylandığının incelenmesi olacaktır. Genel olarak başvurularda esas proje detaylarında bakanlık tarafından bazı değişiklikler yapılarak belge için onay verilmektedir. Özellikle onaylanmış olan yerli ya da ithal makine teçhizat listelerinin detaylı bir şekilde incelenmesi gerekmektedir.

Yatırım teşvik belgesi aldıktan sonra yapılması gereken bir diğer işlem ise KDV istisna yazısı alınmasıdır. Bunun ardından yatırıma teşvik kapsamında başlamanız mümkün olacaktır.

Yatırım teşvik belgesi aldıktan sonra tüm aşamalarda ve yatırım süreci boyunca onaylanan proje ve ilgili mevzuat hükümleri uygun bir şekilde hareket ediliyor olması gerekmektedir. Bu durum sadece teşvik mevzuatı hükümleri için geçerli olan bir durum olmamakla beraber aynı zamanda diğer bağlayıcı ve tamamlayıcı mevzuat hükümleri de yer almaktadır. Bunlardan en önemli olan ise çevre mevzuatı hükümleridir. Buna benzer bir çok hüküme uygun hareket edilmesi gerekmektedir.

Yatırım süresine dikkat edilmesi gerekmektedir. Yatırım teşvik belgesi genellikle 3 yıl için düzenlenmektedir. Yatırım süresi tamamlanan bir belge ile yeni yatırım yapmak kesinlikle mümkün değildir. Ama kişi talep ettiği zaman belli koşullar altında sürenin uzatılması söz konusu olabilmektedir.  Bu aşamaya gelen kişilerin yatırım tamamlanma vizesi başvurusu yapması gerekmektedir. Yatırım teşvik belgesi aldıktan sonra yapılması gereken en önemli iş belge için kayıtlı olan tarihlerin sürekli olarak takip edilmesi olacaktır.

Yatırım teşvik belgesi aldıktan sonra yapılması gerekenlerin takibini eğer isterseniz kendiniz yapabilirsiniz ya da bu alanda profesyonel olan kişilerden destek almanız mümkün olacaktır. Eğer yatırım danışmanınız varsa gerekli olan tüm takip işlemlerini danışmanınızın takip etmesi gerekmektedir. Bu noktada sıkıntı etmeniz gereken bir nokta olmayacaktır. Ancak eğer takip işlemlerini kendiniz yapacaksanız yatırım teşvik belgesi aldıktan sonra yatırım süresi boyunca belgenin takip işlemlerine dikkat etmelisiniz. Merkez müşavirlik sadece belge temini için değil yatırım dönemi süresinde size destek sağlamaktadır.

Güncel Gelişmeleri Yakından Takip Ediyoruz

E-Bültenimize Kayıt Olun Gelişmeler, Kampanyalar ve Süreçler Hakkında Sizi Bilgilendirelim.