• Sosyal Medya Hesaplarımız:

Yatırım Teşvik Belgesi 2023

  • Anasayfa
  • Yatırım Teşvik Belgesi 2023
Yatırım Teşvik Belgesi 2023 | Yatırım Teşvik Belgesinin Süresi Ne Kadardır | Gökser Danışmanlık

Yatırım Teşvik Belgesi 2023

Yatırım teşvik belgesi, yatırımın karakteristik özelliklerin içerisinde barındıran ve yatırımın belirli şartlara uyum göstermesi durumunda gerçekleştirilen kayıtlı destek unsurlarından yararlanma gibi imkanlar sağlayan bir belgedir.  Yatırım teşvik belgesinin bazı amaçları bulunmaktadır bu amaçlar doğrultusunda uygun olan yatırımlar için yatırım teşvik belgesi düzenlenmektedir.

Yatırım teşvik belgesinin bir süresi vardır. Teşvik belgesinin süresi yatırımın konusuna bağlı olarak değişmektedir. Yatırım teşvik belgesinin ortalama olarak süresi 3 yıl kadardır. Sunulan bu süre içerisinde eğer yatırım tamamlanamaz ise bir kerelik olacak şekilde belge süresinin yarısı kadar ek süre talep edilebilmektedir. Ek sürenin ardından yatırımın planlandığı gibi hayata geçirilmesi beklenmektedir.

Yatırım Teşvik Belgesinin Süresi Ne Kadardır?

Yatırım teşvik belgesinin orijinal süresi 3 yıldır. Bu süre içerisinde yatırımı tamamlamayan kişiler için teşvik belgesinin süresi belirlenen sürenin yarısı kadar olacak şekilde yani 1.5 yıl kadar uzatılmaktadır. Ek süre hakkınızı yalnızca bir kerelik kullanabilirsiniz. Yatırımı bu süre içerisinde tamamlamanız beklenmektedir.

Yatırımınızı eğer size verilen 3 yıl içerisinde tamamlayamazsanız ek süre için başvuru yapmanız gerekecektir. Yatırım teşvik belgesi için yaptığınız başvuruyu elektronik ortamda yaptığınız gibi ek süre için yapacağınız başvuruyu da elektronik ortamda yapmanız gerekmektedir. E- TUYS adlı sistem üzerinden ek süre talebinizi oluşturabilirsiniz. Uygun görülmesi durumunda ek süre olan 1.5 yıllık hakkınız size verilecektir.

Yatırım Teşvik Belgesi Devir Edilebilir Mi?

Yatırım teşvik belgesi verilebilecek durumlar oluştuğunda yatırım teşvik belgesi düzenlenmektedir. Yatırım teşvik belgesinin başka birine devredilmesi yani belge üzerinde unvan değişikliği yapılması mümkündür. Kişiler yatırım teşvik belgesi için devir işlemleri gerçekleştirebilmektedir.

Yatırım Teşvik Belgesinin İptal Edildiği Durumlar Nelerdir?

Yatırım teşvik belgesi alan ama yatırıma başlamamış ya da belge kullanarak devlet desteklerinden yararlanmamış kişiler yatırım teşvik belgesini iptal edebilmektedirler. Yatırımcı olan kişi devlet desteklerinden yararlanmadıysa bu durumda yatırım teşvik belgesinin sorumluluğunu almak zorunda değildir. Yatırım teşvik belgesini iptal edecek olan kişilerin hiçbir destek almadığına ve yatırıma henüz başlamadığına emin olmaları gerekmektedir. Aksi durumlarda teşvik belgesinin iptal edilmesi mümkün olmaz ve belgenin sorumluluklarını yerine getirmek zorunda kalırlar.

Yatırım Teşvik Belgesi Kimlere Verilir?

Yatırım teşvik belgesi almak için başvuru yapabilecek kişileri şu şekilde sıralamak mümkün olacaktır;

  • Gerçek kişiler, adi ortalık, sermaye şirketi, kooperatifler, iş ortakları
  • Kamu kurum ve kuruluşları
  • Kamu kuruluşu özelliğindeki meslek kuruluşları
  • Dernek ve vakıflar
  • Yurt dışında yer alan yabancı şirketlerin Türkiye şubeleri

Yukarıda da belirtmiş olduğumuz kişiler yatırım teşvik belgesinden yararlanabilecek kişilerdir. Bu kişiler Ticaret Bakanlığına gerekli başvurularını yaparak yatırım teşvik belgesi alabilmektedirler.

Teşvik kararı ile belirlenen yatırım teşviklerinden yararlanabilmek için desteklenmekte olan konular hususunda yatırım yapılması ve aynı zamanda yapılacak olan yatırım için bakanlığa düzenlenmiş ve onaylanmış yatırım teşvik belgesi bulunması gerekmektedir.

Güncel Gelişmeleri Yakından Takip Ediyoruz

E-Bültenimize Kayıt Olun Gelişmeler, Kampanyalar ve Süreçler Hakkında Sizi Bilgilendirelim.