• Sosyal Medya Hesaplarımız:

Yatırım Teşvik Belgesi 2022

  • Anasayfa
  • Yatırım Teşvik Belgesi 2022
Yatırım Teşvik Belgesi 2022 | Yatırım Teşvik Belgesi Başvurusu 2022 | Gökser Danışmanlık

Yatırım Teşvik Belgesi 2022

Yatırım teşvik belgesi 2022 senesinde oldukça önemli değişiklik yapmıştır. Bunlardan en önemlisi ise başvuru, revizyon ücretlerinin de uygulamaya başlamasıdır diyebiliriz. Yatırım teşvik belgesi, 2022 senesinde alınacağı zaman tüm yatırımcılar bakanlıklarca belirtilen ücretleri yatırmayla yükümlüdür. Aynı zamanda ister 2022 senesinde alınmış olsun, ister önceki senelerde fark etmeden her türlü revizyon ihtiyaçlarında mutlaka revizyon ücretlerinin de ödenmesi gerekir. Üstelik uygulanan destekleri de başvuru esas ve usulleri gibi birçok konuda önemli değişiklikleri yapmıştır.

Yatırım Teşvik Belgesi Başvurusu 2022

Yatırım teşvik belgesi başvuru yapmak isteyen yatırımcılar, ilk olarak E-TUYS sisteminde yetkilendirme yapmalıdır. Bu yetkilendirme sonrasında firma bilgileri girişinin yapılması gerekir. Ardından bakanlıkça onaylanmalıdır. Daha sonrasında E-TUYS sistemi içinde ilgili ekranların aktif hale getirilmesiyle tamamlanır. Bu adım sonrasında yatırım projesi sistem üzerinden de eksiksiz şekilde tamamlanır ve bakanlık onayına gider. Onaya sunma adımı sonrasında elektronik imza atılmadan öncesinde E-TUYS sistemi başvuru ücretinin ödenmesine ilişkin bir sayfaya yönlendirilir. Başvuru ücreti ödendikten ve tamamlandıktan sonra tekrardan E-TUYS sistemine dönüş yapılır. Böylece başvurular tamamlanır. 2022 yatırım teşvik belgesi başvuru adımları şu şekildedir:

  • E-TUYS yetkilendirme işlemleri,
  • Firma bilgilerinin tanımlanması,
  • Yatırım projelerinin oluşumu,
  • Gerekli bilgi ve belgelerin sisteme eklenmesi,
  • Başvuru ücretlerinin ödenmesi şeklinde yapılır.

E-TUYS yetkilendirme işlemleri için yapılan önemli bir hatırlatma mevcuttur. Yetkilendirme işlemi de KEP adresi üzerinden nitelikli elektronik sertifikalar kullanılarak gerçekleştirilir. Bu sebeple başvuru aşamasından öncesinde mutlaka şirketlerin KEP yani Kayıtlı Elektronik Posta hesabı ve şirket yetkililerinden birinin de elektronik sertifikası veya elektronik imzası olmalıdır.

Yatırım Teşvik Bölgeleri 2022

Yatırım teşvik bölgeleri 2022 senesiyle esas teşkil edecek bölgelerde 6 tane olmaktadır. Bunlardan ilki Ankara, İstanbul ve İzmir gibi sosyo ekonomik göstergeler açısından gelişmiş şehirlerden oluşur. Öte yandan ise altıncı bölge ise sosyo ekonomik olarak en az gelişmiş bölgelerden biridir. Bu nedenle daha fazla destek verilir. Yatırım teşvik belgesi 2022 kapsamında uygulanan destekler birinci bölgede en azdır. Altıncı bölgede ise en yüksek orandadır. Bu kapsamda tekrardan düzenlenen güncel yatırım teşvik belgesi bölgeleri gelişmiştir.

Yatırım Teşvik Belgesi Alan Firmalar

Günümüzde yatırım teşvik belgesi alan firmalar T.C. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından düzenlenir. Yatırımlarda ise devlet yardımları için teşvik uygulamaları ve yabancı sermaye genel müdürlüğüne müracaat edilmesi gerekir. Yatırım teşvik belgesi alınma aşamasında ise başvuru veya müracaat mercii de bahsi geçen genel müdürlüğünün bağlı olduğu bakanlıklardır. Bu bakanlıklar bir süre için T.C. Ekonomi Bakanlığı idi. Fakat artık T.C. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı olmaktadır. T.C. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığına yapılacak olan müracaatların değerlendirilmesi sonucunda alınabilmektedir. Bu aşamada danışmanlık almak yatırım teşvik belgesi alma sürecinde büyük bir avantaj sağlar.

Güncel Gelişmeleri Yakından Takip Ediyoruz

E-Bültenimize Kayıt Olun Gelişmeler, Kampanyalar ve Süreçler Hakkında Sizi Bilgilendirelim.