• Sosyal Medya Hesaplarımız:

Yatırım Teşvik Belgesi

Yatırım Teşvik Belgesi | Yatırım Teşvik Belgesi Nereden Alınır | Gökser Danışmanlık

Yatırım Teşvik Belgesi

Şirketlerin gelişimi açısından lokomotif etkisi yaratan destekler ve teşvikler ülkemizde en çok Kobiler için son derece önemli bir durumdadır. Yatırım teşvik belgesi bu hususta önemli bir fonksiyona sahiptir.  Yatırım teşvik belgesi nedir, nereden ve hangi şartlarda alınabilir gibi sorular aklınıza gelebilir. Bu yazımızda sizler için bu sorulara yanıt vereceğiniz.

Yatırım Teşvik Belgesi Nedir?

Yatırım teşvik belgesini en temel anlamıyla ifade edecek olursak yatırımın karakteristik değerlerini içine alan, yatırımın bu değerlerini ve tespit edilen şartlarına uygun olarak gerçekleştirilmesi durumunda kayıtlı olan destek imkanlarından yararlanma olanağı sağlayan bir belgedir. Yatırımlarda devlet imkanlarına ilişkin kararların alınıyor olması da büyük önem taşımaktadır.

Yatırım Teşvik Belgesi Nereden Alınır?

Yatırım teşvik belgesi alabilmek için ilk olarak başvuru yapmanız gerekmektedir. Yatırım teşvik belgesi başvurusu ve tüm mevzuatlar ile ilgili olan bilgiler Ticaret Bakanlığı tarafından sağlanmaktadır. Başvurular doğrudan Ticaret Bakanlığına yapılmaktadır. Aynı zamanda genel ve bölgesel teşvik uygulamaları kapsamında yer alan sabit yatırım tutarı 10 milyon Türk Lirasını aşmamaktadır. Yatırımcının tercihine bağlı olacak şekilde yatırımın yapılacağı yerdeki yerel birimlere başvurmak da mümkün olacaktır.

Kimler Yatırım Teşvik Belgesinden Yararlanabilir?

Yatırım teşvik belgesinin avantajlarından yararlanabilecek kişiler fazlasıyla merak edilmektedir. Bu kişileri şu şekilde sıralamak mümkün olacaktır;

  • Gerçek kişiler, adi ortalık, sermaye şirketi, kooperatifler, iş ortakları
  • Kamu kurum ve kuruluşları
  • Kamu kuruluşu özelliğindeki meslek kuruluşları
  • Dernek ve vakıflar
  • Yurt dışında yer alan yabancı şirketlerin Türkiye şubeleri

Yukarıda da belirtmiş olduğumuz kişiler yatırım teşvik belgesinden yararlanabilecek kişilerdir. Bu kişiler Ticaret Bakanlığına gerekli başvurularını yaparak yatırım teşvik belgesi alabilmektedirler.

Teşvik kararı ile belirlenen yatırım teşviklerinden yararlanabilmek için desteklenmekte olan konular hususunda yatırım yapılması ve aynı zamanda yapılacak olan yatırım için bakanlığa düzenlenmiş ve onaylanmış yatırım teşvik belgesi bulunması gerekmektedir. YTB düzenlenmemiş yatırımları teşvik tedbirlerinden yararlanması kesinlikle mümkün değildir. Bu nedenle teşvik desteklerinden yararlanabilmek için bu adıma mutlaka dikkat etmelisiniz. Aksi taktirde yatırım teşviklerinden faydalanmanız mümkün olmayacaktır.

Yatırım Teşvik Belgesinde Amaç Nedir?

Yatırım teşvcik belgesinde belirlenen amaç kalkınma planları ve yıllık programlarda öngörülen hedefler için tasarruflar katma değeri yüksek yatırımlara yönlendiriliyor olması, üretimin ve istihdamın arttırılması, uluslararası rekabet gücünü arttırmak ve araştırma geliştirme konusunda bölgesel ve büyük ölçekte yatırımlar ile stratejik yatırımlara özendirmek, uluslararası doğrudan yatırımların arttırılmasının sağlanması, bölgesel gelişmişlik farklılıklarının minimuma indirilmesi, kümeleme ve çevre korumaya bağlı yatırımlar ile araştırma ve geliştirme faaliyetlerine destek gibi amaçları bulunmaktadır. Bu amaçlar doğrultusunda bir çok girişimciye yatırım teşvik belgesi verilmektedir. Yatırım teşvik belgesi almak isteyen kişilerin izlemesi gereken adımları bu belgenin ne olduğunu ve nereden alındığını yazımızda sizlerle paylaştık.

Güncel Gelişmeleri Yakından Takip Ediyoruz

E-Bültenimize Kayıt Olun Gelişmeler, Kampanyalar ve Süreçler Hakkında Sizi Bilgilendirelim.