• Sosyal Medya Hesaplarımız:

Yatırım Teşviği Nasıl Alınır

  • Anasayfa
  • Yatırım Teşviği Nasıl Alınır
Yatırım Teşviği Nasıl Alınır

Yatırım Teşviği Nasıl Alınır

Yatırım teşviği nasıl alınır için tüm başvurular Sanayi ve Ticaret Bakanlığı’na E-TUYS üzerinden yapılır. Yatırım teşvik belgesi, yatırımın karakteristik özelliklerini ihtiva etmek bakımından yasal mevzuatlar gereği kapsamında yapılması, en doğru teşvik unsurlarından faydalanmanız açısından önemlidir. Bu nedenle yatırım teşviği yapılmadan öncesinde yatırımın profesyonel ve detaylı şekilde analiz edilmesi gerekir. Bu noktada yatırım teşvik danışmanları tarafından destek alabilir ve hızlı, avantajlı şekilde yatırım teşvik alınabilir.

Son senelerde dikkat çekici büyüme oranına ulaşan Türkiye, ekonomik riskleri minimuma çekebilmek ve maksimum büyüme oranının devamlılığını sağlayabilmek, rekabet gücü, üretimin ve özellikle istihdamın arttırılmasını sağlama amacıyla teşvik sistemini oluşturulmuştur.

Yatırım Teşviği Başvuru Süreci Nasıl İlerler?

Yatırım teşvikleri, başvuru sürecinde izlenmesi gereken adımlar danışmanlar tarafından planlı ve programlı şekilde ilerlenir. Bu noktada ilk adım Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ilgili birim üzerinden kullanıcıların yetkilendirilmesi, evrakların onayı ile devam eder. Sonrasında ise yanıt e-postasının gelmesi beklenmelidir. Akabinde gerekli adımlar danışmanlar tarafından izlenerek yatırımla alakalı güncellemeler bakanlık onayında sunulur. Bakanlıkça yatırımcı bilgilerle yapılan güncellemelerinin de onaylaması beklenmektedir.

Yatırım Teşviği Nereden Alınır?

Yatırım teşviği alabilmek için iki yere müracaat edilmelidir. Bunlardan biri Ekonomi Bakanlığı Teşvik Uygulama, Yabancı Sermaye Genel Müdürlüğüne veya genel teşvik uygulamaları kapsamında bulunan, sabit yatırım tutarı da 10 milyon TL’yi aşmayan, aynı zamanda tebliğde belirtilen yatırım konuları için tercihe bağlı olarak yatırımın yapılacak yerlerdeki kalkınma ajansları veya sanayi odalarına yapılır. Bu noktada danışanlar sizler adına başvuru aşamalarının tümünü tamamlar.

Kimler Yatırım Teşviğinden Faydalanabilir?

Yatırımcı, sanayi yatırım teşviği gibi kendi sektörlerine yönelik olarak sunulan imkanlardan yararlanabilmek istedikleri zaman uygun bir aday olup olmadıklarını merak edebilmektedir. Bunun yanı sıra yatırım taahhüdünü gerçekleştirecek hem de gerçek, tüzel kişiler bu imkanlardan yararlanabilecekler. Bu noktada daha önce denildiği gibi kısaca yatırım teşvik belgesine sahip olmak gerekir. Yatırım teşvik programı birçok farklı alanda karşımıza çıkar. Sağlanan destekler sürekli olarak değişebilir ve bu noktada danışanlardan hizmet almak ve avantajlı hizmetlerden yararlanmak adına destek alınabilir.

Güncel Gelişmeleri Yakından Takip Ediyoruz

E-Bültenimize Kayıt Olun Gelişmeler, Kampanyalar ve Süreçler Hakkında Sizi Bilgilendirelim.