• Sosyal Medya Hesaplarımız:

Yatırım Danışmanlığı Belgesi Nasıl Alınır

  • Anasayfa
  • Yatırım Danışmanlığı Belgesi Nasıl Alınır
Yatırım Danışmanlığı Belgesi Nasıl Alınır | Yetki Belgesi Almak İçin Sınav Şartları Nelerdir | Gökser Danışmanlık

Yatırım Danışmanlığı Belgesi Nasıl Alınır

Yatırım danışmanı olmak isteyen kişilerde ilk olarak aranan özelliklerden birisi üniversitelerin ilgili bölümlerinden mezun olmalarıdır. Bu bölümler; üniversitelerin dört yıllık eğitim veren işletme bölümü, çalışma ekonomisi bölümü, iktisat bölümü, pazarlama bölümü ve  maliye bölümü gibi bölümlerinden mezun olması beklenir. İki yıllık olan meslek yüksekokullarında ise işletme bölümü, bankacılık ve sigortacılık bölümü, borsa ve finans bölümleri gibi bölümlerden mezun olmaları şartı vardır.

Üniversiteden mezun olan kişilerin daha sonrasında yetki belgesi almaları için sermaye piyasa kurulunun hazırlamış olduğu sınava katılarak yatırım danışmanlığı sertifikası alması gerekmektedir. Bu belgeyi alabilmek için söylediğimiz gibi sermaye piyasa kurulunun sınavına katılmaları gerekmektedir.

Yetki Belgesi Almak İçin Sınav Şartları Nelerdir?

Yetki belgesi alabilmek için sermaye piyasa kurulu tarafından hazırlanan sınava katılmak gerekmektedir. Hazırlanan bu sınavda sınava katılan kişinin finansal konuda yeterlilikleri belirlenmektedir. Sınavda yapılan ölçme ve değerlendirme doğrultusunda kişinin yeterli olduğu anlaşıldığında bu yeterlilikleri belgelendirilmektedir. Sınav yaklaşık olarak 45 dakika sürmektedir. Sınava katılan adayların yeterliliklerini kanıtlayabilmeleri için en az 50 puan almaları gerekmektedir. Adayların girdikleri sınavda konu dağılımına baktığımız zaman aritmetik ortalamanın 60 ve üzeri olması gerekmektedir. Sınav yılda yalnızca iki kere yapılıyor.

Yatırım Danışmanları Hangi Eğitimleri Almaktadır?

Yatırım danışmanı olmak için bazı eğitimler alınması gerekmektedir. Borsa eğitimi gibi bazı finansal eğitimler alarak yatırım danışmanlığı alanında kendinizi geliştirebilirsiniz. Borsa, şirketlerin hisseleri alıp sattığı piyasa anlamına gelmektedir. Bu nedenle yatırım danışmanlarının eğitimlerine fazlasıyla önem vermeleri gerekmektedir. Gerekli eğitimleri alan yatırım danışmanları kariyerlerinin ilerleyen zamanlarında bilgileri ile yatırımcılara çok daha fazla yardımcı olabilirler.

Yatırım danışmanlarının alabilecekleri bir diğer eğitim ise teknik analiz eğitimi olabilir. Bu eğitim ile yatırım danışmanları geçmişte yapılan yatırımlar ve fiyat hareketlerini takip ederek gelecekte olabilecek fiyat aralıklarını tahmin etme yeteneği kazanabilmektedirler. Teknik analiz eğitimi alan yatırım danışmanlarının kazanacakları bu yetenek ile elle tutulur ve güvenilir sonuçlar elde edilmesi mümkün olacaktır. Teknik analiz eğitimi sayesinde yatırım danışmanları grafik okuma beceresi de kazanarak geleceği tahmin edebilmektedirler.

Güncel Gelişmeleri Yakından Takip Ediyoruz

E-Bültenimize Kayıt Olun Gelişmeler, Kampanyalar ve Süreçler Hakkında Sizi Bilgilendirelim.