• Sosyal Medya Hesaplarımız:

Turizm Yatırım Belgesi Nedir

  • Anasayfa
  • Turizm Yatırım Belgesi Nedir
Turizm Yatırım Belgesi Nedir

Turizm Yatırım Belgesi Nedir

Turizm yatırım belgesi nedir genel olarak bakıldığında turizm sektörüne yönelik olarak yapılan tüm yatırımların mevzuata uygun olarak yapılmasını sağlar ve nitelikli turistik tesislerin ülkemize kazandırılması hedeflenir. Turistik tesislerinde mevzuata uygun olarak yapılmasını sağlayabilmek ve ülkedeki nitelikli turizm tesis sayısının artışını sağlamak konusunda oldukça büyük bir önem taşıyan turizm belgeleri, birçok tesis yatırımlarında kullanılır.

Turizm yatırım belgesi başvuru yapabilecek firmalara baktığımızda moteller, butik oteller, tatil köyleri, pansiyonlar, apart oteller, hosteller, termal turizm tesisleri, yüzer tesisler, yüzme havuzları, seyahat işletmeleri, temalı parklar, mola ve dinlenme tesisleri gibi birçok turizm sektörü denilebilir.

Turizm Yatırım Belgesi İçin Gerekli Evraklar

Turizm yatırım belgesi için gerekli evraklar tamamlandıktan sonra rahatlıkla başvuru yapılabilmektedir. Bu evraklar, imza sirküleri, ticaret sicil gazetesi, tapu fotokopi ve kira sözleşmeleri, marka tescil belgesi, vekaletname, kültür varlığında tesis tescili kurulacaksa buna ilişkin belgeler, yatırımın kamu taşınması üzerinde bulunması durumunda ilgili kurumun kapasite, sınıf ve tür konularına uygunluk yazısı ile beraber termal tesis başvurularına özel olarak İl Sağlık Müdürlüğünden alınan Termal Tesis İzin Belgesi gerekiyor.

Turizm yatırım belgesi birçok avantaj sağlamaktadır ve işletmelere sağladığı en önemli desteklerle beraber yatırım yapılacak alanın alınan tüm yerli ve ithal teçhizatların tamamında Gümrük Vergisi ve KDV’den muaf tutulmasını sağlar.

Turizm Yatırım Belgesi Avantajları

Genel olarak turizm yatırım belgesi avantajları açısından baktığımızda tesislere turizm işletme belge dışında sağlanabilen diğer önemli destek unsuru, emlak vergisi muafiyeti olmaktadır. Turizm yatırım teşvik belgesi ile teçhizat ve makine için KDV ödenmez. Kültür merkezlerinin onarımı, yapımı ve işletilmesi ile beraber kültür varlıklarının araştırılması, belgelendirilmesi, derlenmesi, arşivlenmesi, yayınlama, eğitim, öğretim ve tanıtım faaliyetlerinin tümünde turizm belgesi avantajları sağlanabilmektedir. Bununla beraber arşiv, kütüphane, sanat galerisi, müze, sanat atölyesi, sanatsal tasarım ünitesi, bale, opera, tiyatro, sinema, konser ve benzeri sanatsal ve kültürel alanlara yönelik olarak gereken tüm maddi konularda turizm yatırım belgesi almak mümkündür. Bu süreçte danışmanlık hizmetlerinden yararlanarak turizm yatırım belgelerinize daha kolay şekilde sahip olabilirsiniz.

Güncel Gelişmeleri Yakından Takip Ediyoruz

E-Bültenimize Kayıt Olun Gelişmeler, Kampanyalar ve Süreçler Hakkında Sizi Bilgilendirelim.