• Sosyal Medya Hesaplarımız:

Teşvik Belgesi Nasıl Alınır

  • Anasayfa
  • Teşvik Belgesi Nasıl Alınır

Teşvik Belgesi Nasıl Alınır

Yatırım teşvik belgesi nasıl alınır sorusunu genel olarak cevaplarsak hem çok fazla sorulan hem de önemli danışmanlık soruları arasındadır. Bu tarz yatırımlarda çok sayıda devlet desteği ile teşvikler uygulanır. Yatırım harcamalarının büyük bir kısmı vergisel anlamda avantajlar, finansman desteği, yatırım yeri ve tahsisleriyle diğer teşvik mekanizmaları sayesinde geri alınabiliyor. Bunun için yapılması gerekenler, teşvik mevzuatları ile tamamlayıcı diğer mevzuat hükümlerinde ve seneler içinde yerleşen uygulama düzenlerinde belirlenir.

Yazılı mevzuat veya müdürlükçe seneler içerisinde uygulama düzenlerinde belirlenir. Yatırım teşvik belgesi, Türkiye’de yapılan yerli ve yabancı sermayeli, tüzel veya gerçek her çeşit kişi veya kuruluşların gerçekleştireceği yatırımlarla devlet desteği ve teşvik tedbirlerinden yararlanmak için bu belgenin alınması gerekir. Bakanlık incelesi sonrasında eksiksiz müracaatlar için uygun bulunması durumunda yatırım teşvik belgesi düzenlenir ve sonuçlandırılır.

Teşvik Belgesi İçin Danışmanlık Gerekir mi?

Olası bir hataya karşı konunun uzmanı olan kişilerle çalışmak tavsiye edilir. Merkezi Müşavirlik ise size bu konuda en doğru ve en iyi hizmeti sunmayı taahhüt etmektedir. Öncesinde Bakanlık Evrak Birimi’nden bir dilekçe ekibinde gerekli olan evraklarla beraber müracaat edilirdi. Fakat günümüzde gelişen teknolojik imkanlar, internet sistemleriyle teşvik belgesi müracaatları da elektronik sistem içine taşınmıştır. Yatırım teşvik belgesi başvuru aşamasında dikkat edilmesi gereken şeyler içerisinde:

  • E-TUYS adı verilen Elektronik Teşvik Uygulama ile Yabancı Sermaye Bilgi Sistemi üzerinden artık yatırım teşvik belgesi müracaatı yapılabilmektedir.
  • Yatırım teşvik belgesi sistem üzerinden elektronik ortamda alınır. Aynı şekilde teşvik belgesi ile gerek duyulan tüm işlemler sistem üzerinden elektronik ortamda yürütülür.
  • Elektronik imza veya nitelikli elektronik sertifika sahibi olabilen, bakanlıkça yetkilendirilen kişiler ise sizler adına yatırım teşvik belgesi için başvuruda bulunabilirler.

Kısaca yatırım teşvik belgesi alabilmek için danışmanlar, sizler adına tüm çalışmayı en hızlı ve eksizsiz şekilde tamamlar.

Yatırım Teşvik Belgesi İçin Gerekli Evraklar

Yatırım teşvik belgesi başvuru süreci, E-TUYS sisteminde yetkilendirme aşamasıyla başlar. Yetkilendirme sistem üzerinde yatırımcı adına işlem yapabilme yetkisini göstermektedir. Yatırımcılar bizzat olarak kendi adına işlem yapacak olsa bile yine de E-TUYS Yetkilendirme yapılması gerekir. Ardından gereken bilgilerin tamamı elektronik ortamda sunulur. Yani yatırım teşvik belgesi için gerekli evraklar için hazırlık gerekmez.

Yatırım Teşvik Belgesi Başvuru Süreci

Proje bir bütün olarak onaya sunulur ve projede eksik veya değişiklik gerekmezse yatırım projesi bakanlık tarafından olduğu gibi onaylanır. Böylece herhangi bir fiziksel evrak gerekmeden elektronik ortamda hızlı bir şekilde tamamlanabilir. Yatırım teşvik belgesi e-devlet ve E-TUYS platformunda gereken tüm evraklar mevcuttur. Günümüzde teşvik belgeleri E-TUYS sistemi teşvik uygulamaları açısından ihtiyaç duyulacak kurumlar ile tam entegrasyon içindedir. Bu nedenle düzenli bir şekilde yatırım teşvik belgesinin kontrolü, sorgulanması da elektronik ortamda gerçekleşir.

Güncel Gelişmeleri Yakından Takip Ediyoruz

E-Bültenimize Kayıt Olun Gelişmeler, Kampanyalar ve Süreçler Hakkında Sizi Bilgilendirelim.