• Sosyal Medya Hesaplarımız:

Tedaş Tip Onay

Tedaş Tip Onay

Tedaş Tip Onay

TEDAŞ Onaylı Aydınlatma Direkleri ve Armatürleri

 

Cadde ve sokak aydınlatmalarında Tedaş Genel Müdürlüğü tarafından onaylanmış (tip onaylı) olan aydınlatma direkleri kullanılmak zorundadır. Bu zorunluluğun ana sebebi kontrollü, doğru ve standarda uygun ürünlerin ülkemizde kullanılmasının amaçlanmasıdır.

 

Tedaş Genel Müdürlüğünün belirlemiş olduğu standartlara göre, üretici firma tasarladığı ürünün statik hesaplarını ülke coğrafi konumlarına uygun olarak hazırlayarak sunumunu yapar.
Onaya sunulan ürünün tüm kontrol aşamasında bağımsız bir akredite kurumunun deney laboratuarlarında testler gerçekleştirilir.

 

Türkiye Elektrik Dağıtım A.Ş. bu uygulaması ile ülkemizde cadde ve sokak aydınlatması alanında bir standart oluşturmuştur. Böylelikle ülkemizde kullanılacak olan aydınlatma direklerinin uluslararası normlara uygunluğu tip proje ile sabitlenmiştir.

 

Neden Tip Proje?

 

Belediyelerimiz hizmet bölgelerinin tarihi ve kültürel dokusuna uygun, dekoratif görünümlü farklı tip aydınlatma direklerinin kullanımı talebinde bulunurlar.

 

Bu tür projelerde kullanılan dekoratif aydınlatma direkleri Tedaş onaylı olmadığı takdirde, belediyeler dağıtım şirketine şebeke devrini gerçekleştiremediği için gerek kullanılan elektrik, gerekse bakım onarım bedellerini sürekli ödemek zorunda kalırlar. Bu durum belediye bütçesini olumsuz etkilemektedir.

 

Tedaş kurumunun şebeke devrinde tip projeli direkler istemesindeki ana amaç, kullanılan direklerin kendi kurumu tarafından statik değerlerinin kontrol edilmiş olması, risk taşımadığını bilmesi ve ilgili uluslar arası standartlar dahilinde tasarlanıp üretilmiş olmasıdır.

Güncel Gelişmeleri Yakından Takip Ediyoruz

E-Bültenimize Kayıt Olun Gelişmeler, Kampanyalar ve Süreçler Hakkında Sizi Bilgilendirelim.