• Sosyal Medya Hesaplarımız:

Satış Sonrası Hizmet Yeterlilik Belgesi

  • Anasayfa
  • Satış Sonrası Hizmet Yeterlilik Belgesi
Satış Sonrası Hizmet Yeterlilik Belgesi

Satış Sonrası Hizmet Yeterlilik Belgesi

Satış sonrası hizmet yeterlilik belgesi genel olarak sanayi mallarının yurt içerisinde üretimi veya ithal edilmesi durumunda belirlenen yasal ömrü sürecinde üretici ve ithalatçısı tarafından bakım, montaj ve onarımı için verilmesi zorunlu belgelerdir. Kurum tarafından da yeterli teknik kadro, teçhizat ve takımı bulunan merkez adresine göre firma unvanıyla düzenlenmektedir. Satış sonrası hizmet yeterlilik belgesi yani SSHYB alabilmek içinde bakanlıkça bölgelere göre tespit edilen servis sayısı durumuna göre yapılan teknik servisi sözleşmelerin de TSE kurumunda kaydın yapılmış olması gerekiyor.

Satış Sonrası Hizmet Yeterlilik Belgesi Nedir?

SSHYB belgesi, yerli veya ithal edilen tüm sanayi malları için zorunlu olan bir belgedir. Bakanlık tarafınca tespit edilen kullanım süresi boyunca üretim yapılan veya ithalat yapan firmalar, müşterilere sunmak zorunda olduğu tüm bakım, onarım ve montaj işlemleri için yeterli olan teknik servis merkezine sahip olduğunu gösteren bir belge olarak bir nevi garanti belgesi özelliği taşır. Satış sonrası hizmet yeterlilik belgesi yönetmenliği kapsamınca zorunlu tutulan bu belgelerin geçerlilik süresi 1 senedir ve her sene vize edilmektedir.

Müşterilerin satın alım sonrasında herhangi bir mağduriyet yaşamamaları adına büyük bir hizmet olan Satış sonrası hizmet yeterlilik belgesi yani SSHYB belgeleri, ithalatçı veya üretici firmalar için, olası sorunlarda onarım ve bakım için ve satın alım sonrasındaki montaj hizmetlerinin tümü için yeterli mekân, uzman vb. özelliğe sahip olduğunu belgelerle tesciller, bu tescillemeyi de her sene vize etmek durumundadır.

Satış Sonrası Hizmet Yeterlilik Belgesi Nasıl Alınır?

Satış sonrası hizmet yeterlilik belgesi almak için bölgelere göre ve toplamdaki servis sayısına uygun sözleşmeler yapıldığının belgelendirilerek TSE kurumunda kaydının yapılması gerekiyor. Satış sonrası hizmetler yönetmenliği firmanızın ürün satışı sonrasında ürünün garanti süresi kapsamında yasal şartlara uygun olarak yedek parça ve yetkili servis desteğinin verileceğini belirtir. Bu şartlara uyan firmalar ise belge sahibi olarak satışlarını devam ettirebilmektedir. Zorunlu bir belge olmasından dolayı firmaların SSHYB belgesi alması ve bunu yaparken de işini kolaylaştıracak danışmanlık hizmetlerinden yararlanmaları önerilmektedir.

Güncel Gelişmeleri Yakından Takip Ediyoruz

E-Bültenimize Kayıt Olun Gelişmeler, Kampanyalar ve Süreçler Hakkında Sizi Bilgilendirelim.