• Sosyal Medya Hesaplarımız:

Proje Bazlı Teşvik Sistemi Nedir

  • Anasayfa
  • Proje Bazlı Teşvik Sistemi Nedir
Proje Bazlı Teşvik Sistemi Nedir

Proje Bazlı Teşvik Sistemi Nedir

Proje bazlı teşvik sisteminde amaç ülkemizin mevcut durumunda ya da gelecekte oluşabilecek ihtiyaçların karşılanması, arz güvenliğini sağlamak, dışa bağımlılığı azaltmak teknolojik dönüşümü gerçekleştirmek, yenilikçi, Ar-Ge yoğun ve katma değeri yüksek yatırımlardır. Teknoloji odaklı sanayi hamlesi programının kapsamında asgari 50 milyon TL, diğer yatırımcılar için 1 Milyon TL’dir. Bu tutarların üzerinde yatırım projelerinin proje bazlı olarak özel destek mekanizmaları sayesinde desteklenmektedir.

Proje Bazlı Yatırım Teşvik Mevzuatı

Proje bazlı yatırım teşvik mevzuatı yatırımlar kanun ve karar hükümleri çerçevesi içerisinde desteklenmektedir. Bu proje bazlı teşvik sisteminin 28.08.2016 tarihli ve 6745 sayılı kanun ile mevzuat açıklanmıştır. Aynı zamanda 2016/9495 sayılı Yatırımlara Proje Bazlı Destek Yardımı Verilmesine İlişkin Karar resmi gazetede yayınlanmıştır.

Proje Bazlı Teşvik Destekleri

Proje bazlı yatırım teşvikinde verilen bazı destekler vardır. Proje bazlı teşvik desteklerinden yararlanarak bu destekler sayesinde projenizi çok daha kolay bir şekilde yürütme imkanından yararlanabilirsiniz. Bu destekleri bir tabloda inceleyelim;

VERGİSEL DESTEKLER

İSTİHDAM DESTEKLERİ

FİNANSMAN DESTEKLERİ

YATIRIM YERİ İLE İLGİLİ DESTEKLER

DİĞER DESTEKLER

KDV İSTİSNASI

SİGORTA PRİMİ İŞVEREN HİSSESİ DESTEĞİ

ENERJİ DESTEĞİ

ALTYAPI DESTEĞİ

İZİN, TAHSİS, RUHSAT, LİSANS VE TESCİL KOLAYLIĞI

GÜMRÜK VERGİSİ MUAFİYETİ

GELİR VERGİSİ SPOTAJI DESTEĞİ

FAİZ DESTEĞİ / HİBE DESTEĞİ

YATIRIM YERİ TAHSİSİ

KAMU ALIM GARANTİSİ

VERGİ İNDİRİMİ YA DA İSTİSNASI

NİTELİKLİ PERSONEL DESTEĞİ

SERMAYE KATKISI

 

 

KDV İADESİ

 

 

 

 

 

Proje Bazlı Teşvik İçin Müracaat Toplama

Proje bazlı teşvik için müracaat toplanırken iki usul karşımıza çıkmaktadır. Bunlardan birisi çağrı usulüdür. Çağrı usulünde stratejik hedefler çerçevesinde belirlenecek yatırım konuları çağrı usulü ile yatırım projelerinin toplanması öngörülür. Çağrı sonucunda toplanan projelerde çağrıda belirtilmiş olan kriterleri sağlayanların değerlendirme sürecine alınması durumunda destek kapsamında alınacak projelerin belirlenmesi planı yapılmaktadır. Diğeri ise davet usulüdür. Burada yetkin firmaların belirli bir yatırım için projelerini sunmak üzere davet edilmeleri öngörülmektedir. Böylece projelerin destek alıp almayacağı belirlenmektedir.

Güncel Gelişmeleri Yakından Takip Ediyoruz

E-Bültenimize Kayıt Olun Gelişmeler, Kampanyalar ve Süreçler Hakkında Sizi Bilgilendirelim.