• Sosyal Medya Hesaplarımız:

Drone Çekimi

Drone Çekimi

Drone Çekimi

Drone Çekimi

Son zamanlarda tanıtım için ve reklam amacı ile pek çok alanda havadan görüntü elde edilmek isteniyor. Elde edilen bu görüntüler yayınlanmak için kullanılıyor. Amatör ve profesyonel prodüksiyonlar için çoğu işte kullanılabilen havadan görüntüleme araçları olan dronelar ile çekilen videolara Drone Çekimi deniliyor.

Drone çekimleri profesyonel işler için dikkat çekmek ve büyük etkiler yaratmak için kullanılıyor. Bunun için de büyük sıklıkta tercih ediliyor. Mesela televizyonda izlediğimiz dizilerin filmlerin takip sahneleri, lokasyon görüntüleri drone sayesinde çekiliyor. Etkili bir kuş bakışı görüntüsü ya da yakın takip isteyen sahnelerde drone çekimleri yapılıyor. Sanatçıların yaptığı video klip çekimlerinde kullanılıyor. Ürün ve hizmet tanıtımları için markalar kullanıyor, iş yeri ve fabrika tanıtımı için işletmeler kullanıyor, youtube ve diğer mecralar için içerik üreticileri de drone çekimleri kullanıyor.

Drone Kiralama ya da Kiralık Drone Nedir?

Drone kiralama işlemi drone çekimlerinin çoğalması ve popülerleşmesi ile beraber fazlaca talep almaya başlamıştır. Artan drone ihtiyacının karşılanması için profesyonel kamera ve lens kiralama şirketleri Profesyonel Drone'ları satın almaya başlamışlardır. Bu sayede sektör profesyonellerine günlük, haftalık ve aylık olarak kiralama işlemi yapmaya başlamışlardır. Yani drone satın almak istemeyen ve maliyetlerini karşılamak istemeyen herkes drone ve drone ekipmanlarını kiralama yöntemine başvurmuşlardır. Bu sayede de bu işlem başlı başına bir iş kolu olmaya başlamıştır. Ancak Drone kiralamış olmanız profesyonel çekimler yapmanız için yeterli değildir. Drone'u kullanabilecek yetki belgesine sahip olan drone pilotu ve görüntülerin çekilmesini sağlayacak havadan görüntüleme uzmanlarına ihtiyacınız vardır. Pilotlar hangi çekim sahnesi için hangi uçuş tekniğinin kullanılacağını sağlıyor. Hangi mesafe ve ne kadar hızda uçulacağı, yakınlaşma ve diğer efektlerin nasıl kullanılacağı çekim yöntemlerini profesyonel drone pilotları sağlıyor.

Drone çekimleri yapacaksanız normal prodüksiyon çekimlerinde yapıldığı gibi profesyonel kişiler tarafından yapıldığında istediğiniz etkiyi yaratabilirsiniz. Aksi durumda paranız ve zamanınız boşa gider.

Drone Çekimleri Hangi İşlerde Kullanılabilir?

Drone sayesinde havadan video ve havadan fotoğraf işlerinde, havadan canlı yayın yapılacağında ya da sanal tur görüntü ihtiyacınız varsa kullanabileceğiniz bir yöntemdir.

  • Sinema filmi çekimi
  • Dizi film çekimi
  • Televizyon programı çekimi
  • Klip çekimi
  • Tanıtım filmi çekimi
  • Konser çekimi
  • Etkinlik çekimi
  • Siyasi parti toplantıları ya da mitingleri
  • Haber ve canlı yayın
  • Video içerik üretimleri

Drone çekimleri esnasında tahmin edersiniz ki yapacağınız farklı çekimler için farklı manevralar uygulamanız gerekiyor. Oldukça zor olan bu manevralar drone'a alışmanız için ilk olarak yavaş yapılmalıdır. Daha sonra drone'a alışınca daha sert manevralar ve daha hızlı manevralar yapabilirsiniz. Ancak sert ve hızlı manevralar yapmadan önce mutlaka alıştırma yapmanız gerekiyor.

Drone kullanmak istiyorsanız bunun için çekimlerin nasıl yapıldığı, hangi ortamda hangi yollarla çekim yapılması gerektiğini bilmeniz de fayda var. Aksi takdirde nasıl kullanıldığını bilmiyorsanız kameralara uçarken zarar verebilirsiniz. Yani tam olarak öğrenmeden ve alıştırma yapmadan drone uçuşu yapmamanız gerekiyor.

Güncel Gelişmeleri Yakından Takip Ediyoruz

E-Bültenimize Kayıt Olun Gelişmeler, Kampanyalar ve Süreçler Hakkında Sizi Bilgilendirelim.